NAGICO Super50 squad lists

Following are the squad lists declared for the start of the NAGICO Super50 Tournament taking place in Trinidad and St. Kitts from January 7 to 24:

BARBADOS PRIDE (from): Kevin Stoute (captain), Sulieman Benn, Tino Best, Shamarh Brooks, Jonathan Carter, Roston Chasem Kyle Corbin, Miguel Cummins, Dane Currency, Justin Greaves, Ashley Nurse, Mario Rampersaud, Dwayne Smith, Hayden Walsh Jr, Kenroy Williams

COMBINED CAMPUSES & COLLEGES MAROONERS (from): Chadwick Walton (captain), Jovan Ali, Anthony Alleyne, Cassius Burton, Akeem Dewar, Mark Deyal, Chemar Holder, Nino Henry, Aaron Jones, Vikash Mohan, Christopher Powell, Rovman Powell, Kristopher Ramsaran

GUYANA JAGUARS (from): Leon Johnson (captain), Christopher Barnwell, Kevon Boodie, Anthony Bramble, Shivnarine Chanderpaul, Royston Crandon, Assad Fudadin, Steven Jacobs, Gudakesh Motie, Veerasammy Permaul, Raymon Reifer, Vishaul Singh, Romario Shepherd, Paul Wintz

ICC AMERICAS (from): Ruvindu Gunasekara (captain), Danial Ahmed, Timroy Allen, Alex Amsterdam, Akeem Dodson, Navneet Dhaliwal, Muhammad Ghous, Jeremy Gordon, Nitish Kumar, Muhammad Khan, Hammad Shahid, Timil Patel, Hamza Tariq, Steven Taylor, Srimantha Wijeyeratne

JAMAICA SCORPIONS (from): John Campbell (captain), Sheldon Cottrell, Trevon Griffith, Nicholson Gordon, Jermaine Harrison, Damion Jacobs, Brandon King, Tamar Lambert, Andre McCarthy, Nikita Miller, Marquino Mindley, Aldaine Thomas, Devon Thomas, Shacaya Thomas

LEEWARD ISLANDS HURRICANES (from): Jahmar Hamilton (captain), Quinton Boatswain, Nkrumah Bonner, Odean Brown, Rahkeem Cornwall, Daron Cruickshank, Montcin Hodge, Chesney Hughes, Shane Jeffers, Jeremiah Louis, Sherwin Peters, Orlando Peters, Jacques Taylor, Gavin Tonge

TRINIDAD & TOBAGO RED FORCE (from): Jason Mohammed (captain), Kevon Cooper, Narsingh Deonarine, Rayad Emrit, Kyle Hope, Akeal Hosein, Jon Russ Jagesar, Steven Katwaroo, Imran Khan, Evin Lewis, Kjorn Ottley, Yannick Ottley, Marlon Richards, Philton Williams

WINDWARD ISLANDS VOLCANOES (from): Liam Sebastien (captain), Sunil Ambris, Miles Bascombe, Johnson Charles, Keron Cottoy, Andre Fletcher, Kavem Hodge, Delorn Johnson, Vincent Lewis, Mervyn Matthew, Kyle Mayers, Devon Smith, Shane Shillingford, Tyrone Theophile

MATCH SCHEDULE

(Local start time, televised designation in brackets)

GROUP A: Played in Trinidad & Tobago – Red Force, Scorpions, Pride, Americas

GROUP B: Played in St. Kitts – Jaguars, Marooners, Volcanoes, Hurricanes

Thursday, January 7

Red Force vs Scorpions – Queen’s Park Oval, Trinidad (1:30 pm, ESPN Caribbean)

Pride vs Americas – UWI SPEC, Trinidad (9 am)

Jaguars vs Volcanoes – St. Paul’s, St. Kitts (9 am)

Hurricanes vs Marooners – Warner Park, St. Kitts (1:30 pm)

Saturday, January 9

Scorpions vs Americas – UWI SPEC (9 am)

Red Force vs Pride – Queen’s Park Oval (9 am, ESPN Caribbean)

Hurricanes vs Jaguars – Warner Park (1:30 pm)

Volcanoes vs Marooners – St. Paul’s (9 am)

Monday, January 11

Red Force vs Americas – Shaw Park, Tobago (9 am)

Pride vs Scorpions – Queen’s Park Oval (1:30 pm, ESPN Caribbean)

Hurricanes vs Volcanoes – Warner Park (1:30 pm)

Jaguars vs Marooners – St. Paul’s (9 am)

Wednesday, January 13

Red Force vs Scorpions – Shaw Park (9 am)

Pride vs Americas – Queen’s Park Oval (1:30 pm, ESPN Caribbean)

Jaguars vs Volcanoes – Warner Park (1:30 pm)

Hurricanes vs Marooners – St. Paul’s (9 am)

Friday, January 15

Pride vs Scorpions – National Cricket Centre, Trinidad (9 am)

Red Force vs Americas – Queen’s Park Oval (1:30 pm, ESPN Caribbean)

Hurricanes vs Jaguars – St. Paul’s (9 am)

Marooners vs Volcanoes – Warner Park (1:30 pm)

Sunday, January 17

Scorpions vs Americas – National Cricket Centre (9 am)

Red Force vs Pride – Queen’s Park Oval (1:30 pm, ESPN Caribbean)

Hurricanes vs Volcanoes – St. Paul’s (9 am)

Marooners vs Jaguars – Warner Park (1:30 pm)

Wednesday, January 20

Semi-final #1

Winner Zone A vs Runner-up Zone B – Queen’s Park Oval (1:30 pm, ESPN Caribbean)

Thursday, January 21

Semi-final #2

Winner Zone B vs Runner-up Zone A – Queen’s Park Oval (1:30 pm, ESPN Caribbean)

Saturday, January 23

Grand Final

Winner Semi-final #1 vs Winner Semi-final #2 – Queen’s Park Oval (1:30 pm, ESPN Caribbean)